SCHOLARSHIP RECIPIENTS 2020-21

John Oliver Secondary wishes to thank the generosity of our scholarship and award donors in helping us provide these honours to our graduating students; congratulations to the CLASS of 2021, and to our 2020-21 award recipients:

Name of award Recipient
Bikramjeet Bhatti Memorial Award Nandini Soni
Citizen of the Year Zainab Zeyan
Class of 1952 Priyanka Banwait
Deol Family Academic Athlete Scholarship Kaila Fong
Developmental Disabilities Assoc. Scholarship Jayda Thandi
Elliot Marroquin Memorial Scholarship Nikki Espiritu
First Light Block Club Achievement Awards Rachel Labrador, Louis Le
Frank Iuele Scholarship David Park
Glacier Communications Jaideep Grewal
Global Citizenship Award Parneet Badesha
Grad Committee Award Louis Le
Hindu Cultural Society & Community Centre of BC Scholarship Simrit Rakhra
Hugh Marshall Mary Macdonald Scholarship Rachel Labrador
John Crossman Memorial Scholarship KR De la Torre
John H. Wormsbecker Scholarship Anoop Randhawa
JO Basketball Alumni Scholarships Rachel Labrador, Kaila Fong
John Oliver Outstanding Achievement Awards Finalists: Rhea Dayal, Kaila Fong, Anoop Randhawa, Riea Singh, Zainab Zeyan
Recipient (based on final marks):  Zainab Zeyan
John Oliver 100th Anniversary Legacy Scholarship (PAC) Eli Adrian
Karnvir Hayer Memorial Arjun Dodd
Kenneth Heichert Award Jamille Bernardino
Mackenzie Elementary Scholarship Louis Le, Masllin Simon
Mini School Awards (PAC) Himika Paul, Callum Rose
Moberly Elementary PAC Scholarship Simran Dhesi
Parent Advisory Committee Award Samuel Janzen
Paul N. Whitley Awards Rhea Dayal, Louis Le
Ronald Kumar Law Scholarship Jaideep Grewal, Cindy Tran
Student Council Scholarship Himika Paul
Teo Repel Memorial Scholarship Anna Eide-Stamiris
Thomas Harapnuick Scholarship (PAC) Brahmvir Karwal
Universal Buddhist Temple Award Sukhmani Bhinder, Divjeet Singh, Kathryn Wan
Vancouver Assoc. of Secondary School Administrators Simrit Rakhra
Vancouver Secondary Teachers’ Assoc. Bursary Janelle Contaoe
Vancouver South Federal Liberal Award for Leadership Priya Singh, Riea Singh
Vancouver South Lions Awards Bill Do, Jaideep Grewal, Aidan Ibarra, Jujhar Minhas, Martin Wong, Chloe Yu
Gordon Young Immigrant Award Darrel Orenzo, David Park
Yearbook – Artona Scholarship Himika Paul, Chloe Yu, David Cerna
The Young Engineer/Scientist Scholarship Keona Aguilar
McEWENS
McEwen Innovation Keona Aguilar
McEwen Family Scholarship Jaideep Grewal
McEwen Principal’s Award Zainab Zeyan
McEwen Walter Gage Pay It Forward Riea Singh
McEwen Opportunity Priya Singh
McEwen Family Awards (x4) Arjun Dodd
Himika Paul
Nandini Soni
Rhea Dayal
DISTRICT SCHOLARSHIPS (focus area)
International Languages Alicia Que
International Languages Chloe Yu
Fine Arts Anna Eide-Stamiris
Fine Arts Samuel Janzen
Fine Arts Stella Mills
Fine Arts Ileana Galdamez
Fine Arts Ychy Trivino
Fine Arts Rosemary Crane
ADST Aleynna Morales
ADST Carlo Derigay
Technical and Trades Training Lance Cable
Technical and Trades Training Karanvir Khinda
Technical and Trades Training Michael Woods
Technical and Trades Training Jaydeen Elizarde
ADST Darrel Orenzo
Technical and Trades Training John Murillo
Technical and Trades Training KR De la Torre
Physical Activity Jacob Jaramillo
Physical Activity Jacob Soriano
Physical Activity Ralph Cuaresma
Physical Activity Nikki Espiritu
Physical Activity Kelly Leung
Physical Activity Simrit Rakhra
Physical Activity Rachel Labrador
Community Service Anisa Bancy
Community Service Anoop Randhawa
Technical and Trades Training Jonathan Kennedy
Physical Activity Elijah Chaichian
EXTERNALS:
Cmolik Foundation Scholarship Zainab Zeyan
Beedie Luminaries Zainab Zeyan
Langara College VGBA Scholarship Rachel Labrador